acasa stiri media despre club despre qwan ki do povestiri articole contact
STIRI
Aur pentru romani la Campionatul European 2009
dao.ro - Aur pentru romani la Campionatul European 2009
In perioada 16-17 Octombrie 2009 s-a desfasurat la Viena (Austria) Campionatul European de Qwan Ki Do. Delegatia Romaniei a avut rezultate exceptionale obtinand la cele 7 categorii posibile 4 medalii de aur, 2 de argint si una de bronz dupa cum urmeaza:

 


Proba tehnica (Thao Quyen):

 

Centura Neagra Feminin
  Locul 2: Mirela Ancuta - LONG HO Pascani
  Locul 3: Alexandra Sandu - LONG HO Pascani
  Locul 4: Dobrin Iuliana - BAO Bacau

Centura Neagra 0-1 Dang Masculin
  Locul 4: Parju Ionut - LONG HO Pascani

Centura Neagra 2-5 Dang Masculin
  Locul 2: Florin Obreja - DAO Iasi
  Locul 4: Tiberiu Zamosteanu - LONG HO Pascani

Arme Traditionale (Co Vo Dao) - arme din lemn
  Locul 1: Dan Marian Ursu - DAO Iasi

Arme Traditionale (Co Vo Dao) - arme cu lama sau articulate
  Locul 4: Florin Obreja - DAO Iasi



Proba de lupta (Song Dau)

 

Grade Feminin:
  Locul 1: Echipa Romaniei (Roxana Calistru - DAO Iasi, Simona Teodorovici - LONG HO Pascani, Stefana Balineanu - HE PAI Suceava si Ana Maria Ancuta - LONG HO Pascani)

 

Centuri Negre Feminin:
  Locul 1: Echipa Romaniei (Mirela Ancuta - LONG HO Pascani, Iulia Dobrin - BAO Bacau, Mihaela Ichimas Jitaru - BAO Roman si Alexandra Sandu - LONG HO Pascani)

 

Centuri Negre Masculin:
  Locul 1: Echipa Romaniei (Cornel Miron - LONG HO Pascani, Codrut Befu - DAO Iasi, Ionut Casian - LONG HO Pascani, Mihai Ionescu - LONG HO Pascani, Marian Moisei - DAO Iasi si Vlad Ciubotariu - BAO Bacau)

 

 

„Am obtinut rezultate de exceptie si nu mi-am putut ascunde mandria la premiere, atunci cand din cele 4 probe de lupta am auzit cantandu-se imnul Romaniei de 3 ori! Felcitari sportivilor romani!” ne-a declarat domnul Teodor NICA antrenor al lotului national al Romaniei.